Digitālā rentgenogrāfija

Digitālā rentgenogrāfijaDigitālā rentgenogrāfija ir plaši pielietota diagnostikas metode veterinārmedicīnā. Veterinārie rentgena izmeklējumi ir būtisks instruments daudzu medicīnisku stāvokļu diagnostikā un pārvaldībā dzīvniekiem. Izpratne par rentgena zinātni, pielietojumiem un drošības apsvērumiem ļauj mājdzīvnieku īpašniekiem pieņemt informētus lēmumus par savu mājdzīvnieku veselības aprūpi.


Digitālās rentgenogāfijas pielietojums veterinārmedicīnā

Muskuloskeletālā sistēma:

  • Lūzumu diagnostika: rentgena izmeklējumi ir būtiski kaulu lūzumu diagnostikā, lūzuma vietas, tipa un apjoma novērtēšanā un ķirurģiskās ārstēšanas plānošanā.
  • Dažādas locītavu patoloģijas: tādas patoloģijas kā osteoartrīts, gūžu displāzija un saišu ievainojumi var tikt novērtēti, izmantojot digitālo rentgenu, lai vizualizētu locītavu telpas, kaulu uzaugumus un citas anomālijas.

Krūšu dobums:

  • Sirds un asinsvadu sistēma: ar digitālā rentgena palīdzību var diagnosticēt sirds palielināšanos (kardiomegāliju), šķidruma uzkrāšanos (plaušu tūska) un citus ar sirdi saistītus stāvokļus. Tas palīdz sirds slimību, piemēram, sirds mazspējas, diagnostikā un pārvaldībā.
  • Elpošanas sistēma: digitālais rentgens ir būtisks, lai identificētu pneimoniju, bronhītu, plaušu audzējus un citas elpošanas problēmas.

Vēdera dobums:

  • Gremošanas trakta patoloģijas: ar digitālo rentgenu var vizualizēt svešķermeņus gremošanas traktā, kuņģa-zarnu trakta anomālijas, piemēram, audzējus vai zarnu un kuņģa sagriešanos.
  • Urolitiāze: izmeklējuma laikā var vizualizēt urīnakmeņus un/vai nierakmeņus.

Mutes dobums:

  • Zobi: zobu rentgenoloģiskā izmeklēšana ir neaizstājama, lai novērtētu zobu sakņu abscesus, lūzumus, periodontālo slimību un kaulu zudumu, kas nav redzami ierastajā mutes dobuma pārbaudē.

Sagatavošanās digitālajai rentgenogrāfijai

Badināšana: dzīvniekiem var būt nepieciešama badināšana vairākas stundas pirms procedūras, īpaši, ja nepieciešama sedācija vai anestēzija.


Sedācija/anestēzija: lai nodrošinātu detalizētu attēlveidošanu vai gadījumos, kad dzīvnieks ir nemierīgs vai nesadarbojas, var būt nepieciešama sedācija vai anestēzija, lai nodrošinātu nekustīgumu un attēlu precizitāti.


Drošība

Digitālā rentgenogrāfija raksturojas ar ļoti zemu viena izmeklējuma starojuma devu, tāpēc ar rentgena izmeklējumiem saistītie riski ir minimāli. Lai rūpētos par dzīvnieka un personāla drošību, rentgenoloģiskās iekārtas regulāri likumā noteiktajā kārtībā tiek kalibrētas, kā arī tiek pielietoti individuālie aizsardzības līdzekļi – svina aizsargi.